Jak groźna jest dezinformacja na przykładzie DODY

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Czy wiecie o tym, że popularność znanych osób powoduje, że chociaż ich posty stanowią zaledwie 20 proc. badanych fake newsów, generują one zaangażowanie w mediach społecznościowych na poziomie 69 proc. (w badanej próbie)?

Badanie zostało przeprowadzone przez Oxford’s Reuters Institute*. Fake newsy, które udostępniają „Kowalscy” (użytkownicy internetu), generowały już znacznie mniejsze zaangażowanie w social mediach. To dobitnie pokazuje jak istotne jest reagowanie na rozpuszczane przez celebrytów/influecnerów/osoby z zasięgiem, informacji zawierających przekłamania, fake newsy, dezinformację itd. 

Od początku pandemii, staram się piętnować te głupoty i kłamstwa. Tak było z Pudzianem, który reklamował witaminę C jako zwiększającą odporność przed koronawirusem, tak było też z Fitloversami, którzy zapostowali na swoim instastories jakoby wirus Covid-19 ginie w 27 stopniach Celcjusza. Internet bezlitośnie się z tym fake newsem rozprawił. 

Takie dezinformacje są głupie, szkodliwe i niebezpieczne. Jak najbardziej krytyka była zasłużona. Jednakże, w moim odczuciu, jest coś groźniejszego od takich nieprzemyślanych postów – są to teorie spiskowe. Teorie, które brzmią doskonale, układają wszystko w głowie, które sprawiają, że wtajemniczony posiada magiczną wiedzę, której wszystkim brakuje itd. W ostatnim czasie, tych teorii spiskowych namnożyło się, zwłaszcza wśród celebrytów. 

Ostatnio u siebie na fanpage’u udostępniałem post Violi Kołakowskiej (nawet jej imię i nazwisko nie jest prawdziwe, bo powinno być – Wiola Kołek). Na jej instastories oskarża Bill’a Gates’a o rozpoczęcie pandemii na Świecie, twierdzi iż by zwyciężyć wirusa musimy szukać wibracji (czymkolwiek jest owa „wibracja”) oraz żyjemy wszyscy w wyreżyserowanym systemie jak w „Truman Show”.

Jest to o tyle groźne, że można spotkać na profilu pani Wioli wiele osób, które daje wiarę w jej wynaturzenia. Całe szczęście, zasięgi u naszej celebrytki nie są duże. 

No właśnie, a co jeżeli jesteśmy topową piosenkarką w Polsce, która ma na Instagramie prawie milion followersów, oddanych fanów, dla których jest autorytetem i która to w końcu udostępnia dokument i informację, jakoby Światem rządzili masoni i pedofile?

Doda.

Źródło: https://www.instagram.com/dodaqueen/

Otóż Doda na swoim Instagramie wrzuciła dwa posty, a potem mnóstwo instastories, ponieważ obejrzała dokument (jeden dokument) o Qanon czyli teorii spiskowej, propagowanej przez skrajną prawicę w USA (zwolennicy Trumpa), opartą o interpretacje wiadomości pisanych przez tajemniczego Q.

O czym mówi ta teoria? Pozwólcie, że użyje cytatów z Wikipedia** :

  • QAnon (określany również jako Q) – anonimowa osoba lub grupa osób rzekomo mająca dostęp do silnie strzeżonych tajemnic państwowych Stanów Zjednoczonych, która od października 2017 r. poprzez serwisy internetowe pozwalające na anonimowe umieszczanie wiadomości ujawniać ma informacje o rzekomo dziejącej się „za kulisami” niewidzialnej wojnie pomiędzy administracją Donalda Trumpa wspieraną przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych a tajemniczą ogólnoświatową rozproszoną grupą przestępczą, jakoby korumpującą i podporządkowującą sobie instytucje państwowe Stanów Zjednoczonych oraz innych państw świata”
  • Skorumpowani politycy, wysokiej rangi urzędnicy i celebryci zniewoleni w drodze szantażu lub skorumpowani przez ową grupę przestępczą mają brać udział w przemycie ludzi i seksualnym wykorzystywaniu dzieci a niektórzy mają odprawiać satanistyczne rytuały powiązane ze składaniem ofiar z ludzi
  • rzekomą prawdziwą przyczyną śmierci senatora Johna McCaina, uważanego przez zwolenników Q za członka przestępczej elity, miała być tajna egzekucja, a nie rak mózgu
  • rząd USA ma odpowiadać za stworzenie AIDS
  • Angela Merkel ma być wnuczką Adolfa Hitlera
  • Tom Hanks ma być pedofilem

(Jest również polski wątek, jakoby NBP kontrolowany jest przez rodzinę Rotschildów.) 

Tak, serio, ludzie wierzą w te brednie. Wystarczy puścić dokument, który sprawnym (zmanipulowanym) montażem, nieznanymi nikomu starszymi osobami (przedstawiającymi się jako eksperci) i posiadający żółte napisy (zawsze są żółte :)) i już. Wierzymy im. Nie sprawdzamy wątpliwości w Google, nie wierzymy naukowcom – w końcu oni wszyscy są przekupieni, skorumpowani.

Teoria ta jest tak głupia i niepoważna, że nie ma sensu się nią dłużej zajmować. Najgorzej, że Doda zachęca do oglądania tego szkodliwego dokumentu.

No i właśnie, wróćmy do naszej bohaterki. Wrzuca dwa posty związane z dokumentem, nie wyraża opinii, napisała jedynie, ŻE JEST W SZOKU. I tyle, niczego nie tłumacząc, co jest typowym graniem na emocjach.

Następnie, kolejny post, nagle Instagram ucina jej zasięgi (klasyczne, prawda nie może zostać objawiona). BTW: to jest kolejna bzdura, nikt nie ucina jej żadnych zasięgów, jest to zwykły bug Instagrama, który się przydarza często.

Tutaj nawet Izabela Miko, kolejna aktorka, przybija wirtualną piątkę naszej piosenkarce.

I to co przeraża mnie najbardziej, to komentarze. Ludzie wcześniej może mieli wątpliwości co do tej teorii, ale teraz, jak Doda się zaczęła tym interesować, jak ona zaczęła o tym postować – TO TO MUSI BYĆ PRAWDA. 

Pozwólcie, że pokaże Wam kilka przykładowych wypowiedzi: 

  • znikające dzieci
https://www.instagram.com/p/B_LTiRtB6RX/
  • „wszech panująca pedofilia”
https://www.instagram.com/p/B_LTiRtB6RX/
  • „Pizzagate jest prawdziwa” (tutaj warto się zatrzymać, otóż, słynna afera pizzagate została dawno obalona nawet przez samych jej twórców, a skończyło się na tym, że zwolennik tej teorii wszedł do tej pizzerii zamaskowany i uzbrojony w karabin i żądał by pokazali mu piwnicę, gdy sprawdził cały budynek, oddał się w ręce policji a teoria umarła śmiercią naturalną)
https://www.instagram.com/p/B_LTiRtB6RX/
  • Podziękowania dla Dody, że utwierdza ich w przekonaniu, że ta teoria jest prawdziwa (i to mnie chyba zatrważa najbardziej)
https://www.instagram.com/p/B_LTiRtB6RX/

Tych komentarzy jest znacznie więcej, polecam sobie sprawdzić wątek. Zachęcam też do komentowania pod tymi zdjęciami i w miarę racjonalnie tłumaczenia np: dlaczego szczepienia są dobre (niestety, wiara w witaminę C jest niezwykła w tych komentarzach). 

Dlaczego o tym wszystkim piszę? 

Przecież teorie spiskowe zawsze z nami były od piramid po Reptalian czy pizzagate. Teraz siedzimy zamknięci w domach, co jest idealnym czas na rozkwit takowych teorii. 

Nie możemy jednak pozwolić na bezkarne szerzenie głupot u influencerów. Oni mają ogromną siłę przebicia. My im wierzymy. My im ufamy. Niekiedy, bezgranicznie.

Jest takie badanie opinii „HealthWave” zrobione przez Wavemaker, w którym, Ewa Chodakowska jest dla Polaków na równi autorytetem ws. zdrowia, co lekarz i wyżej od dietetyka. Influencerka jest WAŻNIEJSZA I BARDZIEJ WIARYGODNA niż lekarz!!

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ewa-chodakowska-najwiekszy-autorytet-w-kwestiach-zdrowia-jak-sie-odzywiac

Jeżeli pozwolimy na bezkarne szerzenie dezinformacji, fake newsów popularnym osobom to w końcu wydarzy się coś bardzo złego. W końcu, znajdzie się fanatyk, który będzie chciał „ochronić ludzkość przed pedofilską zagładą” i wejdzie uzbrojony do pizzerii albo tak jak w Anglii, ludzie zaczną palić maszty 5G (o których znowu pisali swoje teorie spiskowe piosenkarka MIA oraz aktor Woody Harrelson) 

Tak wiec mały apel, jeżeli zobaczycie post na Instagramie czy Facebooku, szerzący głupoty, teorie spiskowe bądź fake newsy R E A G U J C I E. Zgłaszajcie, komentujcie, próbujcie wytłumaczyć, że to nieprawda. 

Inaczej ta otchłań bezdennej głupoty nas pochłonie.

Źródła:

*https://www.theguardian.com/media/2020/apr/08/influencers-being-key-distributors-of-coronavirus-fake-news 

**https://pl.wikipedia.org/wiki/QAnon

*** https://www.instagram.com/dodaqueen/

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin